Dekanalny konkurs religijny

Pokazali, że można… że TRZEBA być z nich dumnym!

Dekanalny Konkurs Religijny
„Święta Rodzina – wzorem dla naszych rodzin”

Dekanat Szklarska Poręba

 

Wspaniałe wydarzenie przeżywaliśmy 4 lutego 2014 r. w Szklarskiej Porębie. Do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera przybyli najlepsi, wyłonieni w szkolnych eliminacjach uczniowie szkół podstawowych, by wziąć udział w finale Dekanalnego Konkursu Religijnego pt. „Święta Rodzina – wzorem dla naszych rodzin”.

Nasze konkursowe zmagania rozpoczęliśmy słowem wstępnym ks. Dziekana –  Bogusława Sawaryna, p. Beaty Szehidewicz – dyrektor ZSOiMS – oraz p. Anny Jakubowskiej, katechetki w gimnazjum przy ZSOiMS, która przejęła następnie pod swoje skrzydła naszych najmłodszych.  W ten piękny, słoneczny poranek uczniowie klas I-III, którzy przygotowali już wcześniej przepiękne prace plastyczne nt. „Dzień z życia Pana Jezusa w domu rodzinnym”, przed wręczeniem nagród wzięli udział w części artystycznej przygotowanej przez uczniów goszczącej nas szkoły.

W tym samym czasie najlepsi uczniowie klas IV-VI zachęceni przez p. Sylwię Pogodzińską – katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach – zaczęli zmagania z finałowym testem, by sprawdzić swoją wiedzę dot. znajomości życia Świętej Rodziny w oparciu o Ewangelię wg św. Łukasza. Przez pół godziny, pod czujnym okiem komisji, 21 uczniów szkół podstawowych naszego dekanatu, dało – jak się okazało niebawem – wspaniały popis swojej wiedzy, a także wrażliwości i dojrzałości w wypowiedziach dot. ich własnych rodzin.

Niebawem wszyscy razem – młodsi i starsi – oczekiwali wyników konkursowych zmagań przy poczęstunku, w bardzo przyjaznej atmosferze, przy wspólnym śpiewie. Wciąż głodni byli jednak wyników swoich zmagań. Wręczenie nagród, z humorem przeprowadzone przez p. Sylwię, dla wielu było przemiłym zaskoczeniem.

Wśród najmłodszych uczestników – klas I-III – nagrodzeni zostali:

1)    Marta Bladowska (SP 15 Jelenia Góra)

2)    Dominika Michalak (SP 1 Piechowice)

3)    Adam Staworzyński (SP 15 Jelenia Góra)

Wyróżnienie natomiast przyznano:

o   Bartkowi Torbusowi (SP 5 Szklarska Poręba)

o   Paulinie Kasjaniuk (SP5 Szklarska Poręba)

o   Malwinie Świtalskiej (SP 1 Szklarska Poręba)

o   Wiktorii Kruczkowskiej (SP 1 Szklarska Poręba)

o   Kajetanowi Gułajowi (SP 15 Jelenia Góra)

o   Kamilowi Zoldi (SP 15 Jelenia Góra)

Cierpliwość starszych uczniów – klas IV-VI – została wystawiona na niemałą próbę. Na rozstrzygnięcie swojej rywalizacji musieli czekać do samego końca. Wielu przyznałoby – opłacało się! Sprawdziła się drużynowa formuła finału, w której wyłonione trójki najlepszych uczniów ze szkoły, walcząc o jak najlepsze indywidualne wyniki, zbierały jednocześnie jak największą sumę punktów dla swojej szkoły. Wzmocniło to poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za wspólny wynik, zbliżyło do siebie uczniów, którzy w kuluarach, po napisanym finałowym teście żywo dyskutowali na temat udzielonych odpowiedzi. Nadmienić trzeba, ze uczestnicy konkursu walczyli o nagrodę dla szkoły oraz nagrody indywidualne dla każdego członka drużyny. Radości nie było końca, gdy okazało się, że:

1.      miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 w Piechowicach
– zdobywając 68/72 pkt

(Michał Ochnik, Jakub Kukulski, Michał Stanisz-Podgórski)

2.      miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 15 im. B. Czecha w Jeleniej Górze
– zdobywając 62,5 pkt

(Helena Pielas, Agata Rogoś, Kacper Dzieżyk)

3.      miejsce ex aequo zajęły, zdobywając 56 pkt:

Szkoła Podstawowa nr 5 w Szklarskiej Porębie

(Julia Modrzejewska, Julia Nosidlak, Filip Puka)

Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Społecznych im. Jana Pawła II
w Jeleniej Górze

(Michalina Kiewan, Viktoria Pietrowska, Mikołaj Pietrowski).

Do rywalizacji, której wyniki zasługują na uznanie, stanęli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, Szkoły Podstawowej w Kopańcu oraz Szkoły Podstawowej w Wojcieszycach.

            Niezwykle rodzinna atmosfera towarzyszyła naszym finałowym zmaganiom do samego końca. Do naszych szkół i domów rozjeżdżaliśmy się zadowoleni, ubogaceni i głodni kolejnych wrażeń. Zgromadzeni katecheci, ks. Dziekan, Dyrektor ZSOiMS nie kryli uznania dla uczniów naszego dekanatu – są dumą i nadzieją naszych szkół, lokalnych społeczności i Kościoła. Pokazali, że można… że TRZEBA być z nich dumnym, jak i oni są dumni ze swoich rodzin!