Dożynki turystyczne

Dożynki Turystyczne w Szklarskiej Porębie

 

    Kto by pomyślał o dożynkach w Szklarskiej Porębie? I słusznie, przecież w naszym mieście nie ma rolnika i nie ma zasianego zboża. Ale Dożynki Turystyczne – oczywiście, jak najbardziej na miejscu.

    Myśl o zorganizowaniu Dożynek Turystycznych zrodziła się 3 lata temu w Komitecie Społecznym "Biała Dolina". Pierwsze Dożynki odbyły się rok temu. W tym roku zaproszonych zostało 8 kapel i zespołów ludowych; "Jutrzenka" z Bolesławca, "Kowarskie Wrzosy" z Kowar, "Jeleniogórzanie" z Jeleniej Góry, Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" z Legnicy, "Retmany" z Płocka, "Macierzanki" z Wojciechowa, "Niezapominajka" z Osłej.

    Należy podkreślić wielką życzliwość Mieszkańców naszego miasta, która wyraziła się w przygotowaniu wspólnej zabawy i przeprowadzeniu tych Dożynek. Słowa wdzięczności należy przekazać Władzom miasta, Lokalnej Organizacji Turystcznej za udzielną pomoc i wsparcie.

    Uroczyste obchody Dożynek Turystycznych rozpoczęliśmy od Eucharystii czyli dziękczynienia Stwórcy za dar pracy i chleba powszedniego. Mszy świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Prałat Marek Korgul – Wikariusz Biskupi ds. katechizacji w diecezji świdnickiej.

 

 

    We Mszy świętej wzięli udział zaproszeni Goście z okolicznych miejscowości.

 

 
 

 

    Po Mszy świętej w uroczystym korowodzie wyruszyliśmy na Esplanadę, aby tam uczestniczyć w ceremonii Dożynkowej a później we wspólnej zabawie przy występach zaproszonych kapel i zespołów ludowych.

    Na koniec warto podkreślić, że uroczystość Dożynkowa spotkała się z przychylnością Opatrzności, gdyż w godzinach od 12tej (gdy rozpoczęła się Msza św.) do 20tej (zakończenie) przestał padać deszcz.

    Echo dożynkowe rozbrzmiewało na ulicach Szklarskie Poręby, gdzie dało się słyszeć pozytywne opinie uczestników tego wydarzenia.

 

 

    Wyrażamy nadzieję, iż Dożynki staną się na stałe dniem radości i dziękczynienia Panu Bogu za wszelkie dobra Karkonoszy i okolicznych ziem.

 

 

"Niesiemy plon…"