Królowo Polski – przyrzekamy!

W piątek, 3 maja w całym Kościele w Polsce obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W tym dniu w sposób szczególny czcimy Maryję, jako główną Patronkę naszej Ojczyzny. Niektórzy powiedzą, że tytuł ten to karygodne zawłaszczenie Matki Bożej przez Polaków, tymczasem został objawiony w nadtyrreńskim Neapolu pewnemu włoskiemu Jezuicie.

Nazywał się Julusz Mancinelii. Żył w XVI wieku i spotkał się ze św. Stanisławem Kostką. W 1608 roku Maryja objawiła mu tytuł jako królowej Polski. Po zdaniu sprawy przełożonym wiadomość o tym wydarzeniu dotarła do samej Polski.

W naszym kościele w sposób szczególny modliliśmy się do Maryi Królowej naszego narodu litanią loretańską, po której nastąpiło odnowienie przyrzeczeń Jasnogórskich.

Tekst ślubów został napisany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, podczas jego internowania w klasztorze franciszkanów w Prudniku i klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy pod wpływem powieści Potop autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jasnogórskie Śluby Narodu zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych

Śluby Jasnogórskie zostały złożone w trzechsetlecie Ślubów Lwowskich, które złożył król Jan II Kazimierz Waza w dniu 1 kwietnia 1656 r. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza był św.Andrzej Bobola.

Ponadto w tym dniu w naszej parafii było rozprowadzane ciasto, z którego fundusz zostanie przekazany na remont wokół świątyni.