Oto drzewo krzyża…

W piątek, 19 kwietnia obchodziliśmy Wielki Piątek, drugi dzień świętego Triduum Paschalnego. W tym dniu wszyscy wierni, zarówno nasi parafianie jak i Goście i Turyści zgromadzili się w kościele o godzinie 18:00, aby uczestniczyć w liturgii Wielkiego Piątku.

Modlitwie przewodniczył ks. Janusz, wraz z asystą liturgiczną. Zgodnie ze kształtem liturgii na początku kapłan leżąc w geście prostracji wyraził głębokie uniżenie oraz skruchę przed Bogiem w imieniu całego Ludu Bożego. Następnie odczytana została Męka Pańska, która na nowo przypominała zgromadzonym ostatnie chwile życia ziemskiego Pana Jezusa.

Wielki Piątek to czas na adorację Krzyża, której nie zabrakło również w naszym kościele. W sposób uroczysty został odsłonięty krzyż z trzykrotnym wezwaniem „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Na te słowa wszyscy zgromadzeni odpowiedzieli „Pójdźmy z pokłonem”, wyrażając prawdę, że każdy grzech człowieka przybił Syna Bożego do krzyża.

Wcześniej rano o godzinie 8:00 odprawiona została w kościele Droga Krzyżowa – nabożeństwo charakterystyczne dla okresu Wielkiego Postu. O godzinie 15:00, w której zgodnie z przekazem Pisma Pan Jezus odszedł z tego świata w kościele rozpoczęła się nowenna do miłosierdzia Bożego.